Produkty

Seznamte se se sójovým hermelínem

Tempeh nebo také tempe je sójový produkt. Vyrábí se fermentací sójových bobů. Uvařené sójové boby se naloží do kultury (Rhizopus oligosporus nebo aspergillus oryzae), která jimi proroste a vytvoří ušlechtilou plíseň. Plíseň je také důvodem, proč se mu přezdívá sójový hermelín. V obchodech jej najdete pouze v sójové variantě. Doma si jej ale můžete vytvořit i z cizrny nebo že sóje v kombinaci s hnědou rýží.

sojové boby

Tempeh vznikl již v 16. století na ostrově Jáva (narazit tedy můžete i na přezdívku jevánské maso”). Jeho popularita stále stoupala až se rozšířil do celé Indonésie a ve 20. století do Evropy a poté do zbytku světa. V České republice je tento zázrak rozšířen hlavně mezi stoupenci vegetariánského a veganského stravování, kteří jej používají jako jednu z náhražek masa. V Indonésii je stále tradičním pokerem a můžete jej zde normálně zakoupit zabalený v banánových listech.

Tempeh se vyznačuje velice specifickou výraznou chutí, která může trochu připomínat chuť oříšků a díky které mu nemusí všichni přijít na chuť. Jde o fantastický zdroj bílkovin, probiotik a vitaminu B. Pyšní se také tím, že se jedná o nejlepší sójový výrobek, protože všechny škodliviny, které by sója mohla obsahovat jsou rozloženy při procesu fermentace. Vhodný je také pro diabetiky z důvodu, že snižuje hladinu cukru v krvi a uvádí ji k normálnímu stavu.
špagety se špenátem

Naleznete jej snad v každé zdravé výživě a můžete na něj narazit v podobě neupraveného (natural, přírodní), smaženého, marinovaného nebo uzeného. Jeho úprava je snadná a záleží čistě na vaši chuti a fantazii. Je možné marinovat stejně jako maso a poté jej usmažit nebo ugrilovat. Vhodný je také místo masového plátku k omáčkám, přidat jej můžeme do rizota nebo do polévky třeba v podobě osmažených krutonů. Výbornou a často propagovanou úpravou je jeho vložení do burgeru jako plátek masa.