Snad každý z nás si někdy instaloval do svého počítače nový program. Většinou to probíhá bez větších problémů, zvláště pokud jsou oba ze stejné éry. Problémy nastanou ve chvíli, kdy tomu tak není. Například máte starší verzi Microsoft Office a chcete ji nainstalovat do nového počítače.
Důvodů může být několik, například ten, že nové verze Office již fungují na způsobu předplatného, podobně jako třeba streamovací služby, kdežto ty starší jste si koupili a byly vaše již napořád. Ovšem jejich instalace již není tak bezproblémová. V této chvíli se totiž mohou objevit problémy s kompatibilitou. Jednoduše řečeno, nový operační systém již neumí pracovat s takto starou verzí. Proto ji také odmítne nainstalovat – jednoduše nerozpozná potřebné soubory.
To samé však platí i obráceně. Pokud chceme na starší přístroj nainstalovat některý z moderních programů, máme většinou smůlu. Jednoduše s nimi opět neumí pracovat.
Důvody k tomu jsou mnohé, ovšem tím nejhlavnějším je, že se technologie v průběhu času mění. A to nejen hardware, ale i software. Přichází se na stále lepší, účinnější přístroje a metody. S nimi si pak ty starší počítače neumí poradit, neboť z pochopitelných důvodů nebyly naprogramovány k tomu, aby s nimi dokázaly pracovat.
Zde ale narážíme na druhou stranu mince – proč neudělat nové počítače tak, aby byly schopny přečíst i staré programy? Důvodů je několik. Jedním z nich je fakt, že by to zabralo příliš mnoho paměti, čímž by byl celý systém pomalejší. A to by asi nikdo z nás nechtěl. Navíc, kolik z nás je skutečně používá?
Tím druhým je však to, aby nás výrobci donutili kupovat si pravidelně nový operační systém, případně rovnou celý počítač. To jim totiž přinese podstatně větší zisky, než kdyby vše šlo hladce propojit. A nesmíme zapomínat, že pro každou firmu je zisk prioritou.
Bohužel, vzhledem k tomu, že počítače potřebujeme často k zaměstnání, tomuto trendu neunikneme. Můžeme se jej ale alespoň snažit minimalizovat. A to už nám také něco ušetří.