Není nic horšího, než špatně se vyspat, převalovat se na posteli a ráno vstát unavení a neschopní jakékoli činnosti. Bez vody vydrží člověk zhruba tři až sedm dnů, bez jídla i několik týdnů a možná i měsíců, ale bez spánku jsou projevy poměrně dramatické už po dvou dnech. Tvrdí se, že bez spánku člověk vydrží zhruba týden až deset dnů, než zkolabuje a zemře, ale již po první probdělé noci jsme zcela nemožní. Zapomínáme, jsme unavení, nejsme schopni normálně fungovat, můžeme se zranit a způsobit dopravní nehodu. Zkrátka jeden den bez vody a bez jídla se na nás nijak závažně neprojeví, zatímco jeden den bez spánku už ano.
Pro zdravé spaní i vhodná přikrývka
Abychom se dobře vyspali, potřebujeme vhodnou teplotu (ani vedro, ani zimu), dostatek čistého vzduchu, naprostou tmu, aby se tvořil dostatek melatoninu (spánkového hormonu), a samozřejmě i vhodnou postel, zdravotní matraci, polštář a přikrývku.
Co se týče přikrývky, ta by mohla být z dutého vlákna (mikrovlákna), a zejména nealergická, velmi příjemná na dotek, a dostatečně izolující tělesné teplo. A také optimálně velká.
Raději větší přikrývku, než menší – u přikrývek nemá smysl šetřit na rozměrech ani v šířce, ani v délce. Pokud bude příliš úzká, můžeme mít v noci občas odkrytá záda a může nás to budit. Podobné potíže se mohou vyskytnout u přikrývky příliš krátké. Chodidla čouhající zpod přikrývky jsou docela častým jevem, ale vzhledem k tomu, jak jsou citlivá, může nás budit i sebemenší závan vánku z pootevřeného okna.
Zahrňte si nohy pod přikrývku – pokud vám není vyloženě horko a nepokládáte si nohu přes přikrývku ven záměrně, je lepší spát tak, aby byla chodidla zcela zakryta a chráněna. U prodloužených přikrývek 140 x 220 cm si můžete snadno vytvořit zahnutý konec, kam nohy uschováte, aby vám nevykukovaly ven, a bude se vám lépe spát bez rizika, že byste se budili kvůli chladu na vystrčeném chodidle.