Není to jev neobvyklý, že se z našeho stromku radujeme jen krátkou dobu a úrody se dočkáme pouze dvakrát, třikrát. A to jsme se na na šťavnaté meruňky tak těšili! Nejlepší a nejzdravější jsou čerstvě utržené, ale když se daří a je jich hodně, musí se rychle zpracovat. Meruňkovici přenecháme zkušeným odborníkům, ale je mnoho jiných možností! Výborný je meruňkový koláč s drobenkou, meruňkové knedlíky, džemy, kompoty nebo i zmrzlina! Proč mám to letos nevyšlo a krásný stromek nás předčasně opustil? A můžeme to na naší zahradě úspěšně zkusit s jiným? Co dělat, abychom byli lepšími zahradníky?
Mrtvice udeří jako blesk!
Jako u nás lidí, také u meruněk udeří mrtvice velice rychle. A obvykle když nic špatného nečekáme. Varovným znamením by mohly být povadlé listy na pár větvích. Toho si ale většinou nevšimneme nebo si myslíme, že je to způsobeno letním horkým počasím, nedostatkem vody. Pak už choroba probíhá rychle a stromek nám bohužel doslova uschne před očima. Stává se, že mrtvice meruněk – apoplexie se objeví i při dalších pokusech meruňku na zahradě pěstovat.
Čím to je?
Odborníci uvádí hned několik možných rizikových faktorů, které s tímto zákeřným a smrtelným onemocněním mohou souviset. Špatně můžeme začít už tím základním. Výběrem vhodné odrůdy meruňky pro dané stanoviště. Teplomilným odrůdám se u nás, ve vyšších nadmořských výškách, nedaří dobře. Dalším rizikovým faktorem, který může vznik mrtvice podpořit, je nevhodná podnož. Náchylnější bývají meruňky roubované na semenáčku. Vybíráme proto odrůdy vhodné pro naše klimatické podmínky, roubované na odolné peckovice. Problémem samozřejmě je, pokud je na stanovišti nedostatek živin a vody a pokud jsou zde přítomny dřevokazné houby. Ty jsou velkým nebezpečím hlavně pro mladé a poraněné stromy. Proto je důležité postupovat opatrně při sklizni a nelámat větve. Pokud se to stane, vždy takové místo vhodně ošetřit! To platí i při provádění řezu koruny.